Seminaari: Marginalisoidut mediassa

Supernovat-toiminnan maksuton seminaari ”Marginalisoidut mediassa” Helsingin Tiivistämöllä 25.3.2025. kello 9–16!

Millaisena asunnottomat, päihteitä käyttävät tai rikostaustaiset henkilöt kuvataan mediassa? Miten tehdä eettistä journalismia marginaalissa elävistä? Seminaarissa nostetaan keskusteluun näitä teemoja ja tuodaan yhteen sosiaali- ja terveysalan sekä media-alan ammattilaisia ja opiskelijoita.

Päivän ohjelma (täydentyy) 

9.00-9.05 Aloitussanat Amanda Johansson ja Riikka Tuomi, Supernovat-toiminta
9.05–9.50 Stigman jättämä jälki, Vlada Petrovskaja, järjestökoordinaattori, Vailla vakinaista asuntoa ry
9.50–10.35 ”Sitten alkoi kähmiminen”: seksuaalirikokset Helsingin Sanomien verkkouutisissa vuonna 2023. Opinnäytetyötutkimuksen tuloksia
Amanda Johansson, Supernovat-toiminnan päällikkö, Naistenkartano ry & Vailla vakinaista asuntoa ry & Noora Alanen, asiantuntija, Lapsi- ja läheistyö, Rikoksettoman elämän tukisäätiö
10.35-10.45 TAUKO
10.45- 11.30 *Puheenvuoron otsikko tarkentuu Sami Kieksi, tuottaja, ohjaaja, käsikirjoittaja
11.30-12.30 LOUNAS (omakustanteinen)
12.30-13.15 *Puheenvuoron otsikko tarkentuu Satu Vasantola, toimittaja, Helsingin Sanomat
13.15-14.00 Traumani otsikoissa - toiseuttamiskokemukseni median kanssa, Linda-Maria Raninen, artisti ja kirjailija
14.00-14.30 TAUKO (Kahvit ja verkostoitumista)
14.30-15.30 Paneelikeskustelu, paneelin fasilitoija Sonja Saarikoski, toimittaja ja tietokirjailija
Panelistit:

  • kokemusmentori Riikka Tuomi / Supernovat-toiminta

  • Sami Kieksi, tuottaja, ohjaaja, käsikirjoittaja

  • Erja Morottaja / Vailla vakinaista asuntoa ry

  • Juha-Pekka Pääskysaari / Tukikohta ry

  • Mona Haapsaari /toimituspäällikkö MTV Uutiset

15.30-15.45 Loppusanat Erja Morottaja, viestintä, Vailla vakinaista asuntoa ry

Ilmoittaudu paikan päälle Helsingin Tiivistämölle tai etäosallistujaksi:
Marginalisoidut mediassa -seminaarin 25.3.2025 ilmoittautuminen: Webropolilla luotu kysely

Supernovat on Vva ryn ja Naistenkartano ryn yhteistoiminta, jossa luodaan uudenlaista vertaisuuteen perustuvaa ryhmätoimintaa vankiloissa, asunnottomana tai päihdekulttuurissa eläville naisille.

Seuraava
Seuraava

Blogi: Arvostava kohtaaminen asunnottomuutta kokevien palvelussa on tärkeää