YHTEYSTIEDOT

Vva ry:llä kaikki ovat juuri sellaisia kuin ovat. Tule sinäkin sellaisena kuin olet.

Toimisto
Puh. 044 7044310 (puhelinpäivystys arkisin Vepan aukiolojen mukaan)
toimisto@vvary.fi
(Älä jätä tähän numeroon ääni- tai tekstiviestejä. Viestejä ei voida käsitellä.)

Vva ry:n postiosoite
Opastinsilta 8 B
00520 Helsinki

Vva ry:n, Vepan ja Kalkkersin käyntiosoite
Ratamestarinkatu 6
00520 Helsinki

Laskutustiedot:
Verkkolaskut
OVT-tunnus: 003710585399
Operaattori: BasWare
BasWaren tunnus: BAWCF122

Laskuja voi myös toimittaa sähköpostilla osoitteeseen:
laskut@administer.fi

Lisätietoja:
Sanna Tiivola puh: 050 407 9702

Vaate-, ruoka- ja tavaralahjoituksiin liittyvät tiedustelut arkisin klo 9:00-19:00:
puh. 044 704 4310 (tai 050 443 1065).

Rahalahjoituksiin, yhteistyö- ja sponsorointiasioihin liittyen ole yhteydessä:
Puh. 044 773 4700, erja.morottaja@vvary.fi

TOIMISTON TYÖNTEKIJÄT

Toiminnanjohtaja
Sanna Tiivola
Puh. 050 407 9702
sanna.tiivola@vvary.fi

Palvelupäällikkö
Jussi Lehtonen
Puh. 050 373 0920
jussi.lehtonen@vvary.fi

Järjestösuunnittelija, Asunnottomien yön koordinaattori
Vlada Petrovskaja
Puh. 050 407 9703
vlada.petrovskaja@vvary.fi

Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori
Tiina Aitta
Puh. 050 543 6095
tiina.aitta@vvary.fi

Viestintäpäällikkö
Asukki-lehti,
varainhankinta,
Asunnottomien yön viestintä ja markkinointi
Erja Morottaja
Puh. 044 773 4700
erja.morottaja@vvary.fi

Taloussihteeri
Kirsi Lehtinen
Puh. 050 443 1061
kirsi.lehtinen@vvary.fi

MATALAN KYNNYKSEN PALVELUT

(Suojaa, turvaa, ruokaa, vaatetta, ensiapua, asiointiapua ja palveluohjausta)

Vepan ja Kalkkersin lähiesihenkilö
Faina Puustinen
Puh. 050 557 8842
faina.puustinen@vvary.fi

VEPA, Vertais- ja vapaaehtoistoiminnan keskus
Ratamestarinkatu 6
Avoinna maanantaisin, tiistaisin, keskiviikoisin ja perjantaihin klo 9:00-19:00, torstaisin klo 9:00-14:00 ja 17:00-19:00.
Puh. 050 443 1065 ja 044 704 4310
vepa@vvary.fi

Yökeskus Kalkkers
Ratamestarinkatu 6
Avoinna asunnottomuutta kokeville talvikaudella
joka yö klo 22-06
Puh. 050 443 1068
kalkkers@vvary.fi

Kalkkers on kesäkauden kiinni.

Yökiitäjä
Etsivän työn tiimi, Vesku
Puh. 050 528 2013
yokiitaja@vvary.fi

Yökiitäjä
Etsivän työn tiimi, Tumppi
Puh. 050 528 2013
yokiitaja@vvary.fi

Liikkuva tuki / Palveluohjaus
Ohjaaja Juhani Haapamäki
Puh. 044 520 7870
liikkuvatuki@vvary.fi

Vartiosaari (suljettu talven ajaksi. Toiminta alkaa taas keväällä 2022.)
Juhani Haapamäki
Puh. 044 520 7870
liikkuvatuki@vvary.fi

MATALAN KYNNYKSEN PALVELUT

(Neuvontaa ja ohjausta)

Asumisneuvoja
Ulla Pyyvaara
Puh. 050 443 0102
asumisasiat@vvary.fi

Maahanmuuttoasioiden asiantuntija
Heini Puurunen
Puh. 044 260 3818
heini.puurunen@vvary.fi

ASUMISPALVELUYKSIKKÖ SÄLLIKOTI

Asunto ensin – Housing first

(Helsingin kaupungin asumisen tuki tekee asukasvalinnat)

Sällikoti
Helsinginkatu 50 D,
Cecilia-talo
00530 Helsinki
sallikoti@vvary.fi
Puh. 050 443 1060

Palvelupäällikkö, Manager
Jussi Lehtonen
Puh. 050 373 0920
jussi.lehtonen@vvary.fi

Yöhoitajat Sällikoti
puh. 050 556 6411

Sällikodin sairaanhoitaja
Jenna Mäkinen
Puh. 050 337 2699

Sällikodin lähiesihenkilö
Harri Eerikäinen
Puh. 050 468 8433
harri.eerikainen@vvary.fi

TILAPÄISMAJOITUSYKSIKKÖ TUPA

(Helsinkiläiset asunnottomat ohjautuvat yksikköön Hietaniemenkadun palvelukeskuksesta, asumisen tuen kautta)

Tupa-yksikkö
Topparikuja 7,
00520 Helsinki
topparikuja@vvary.fi
Puh. 044 792 4650

Palvelupäällikkö, Manager
Jussi Lehtonen
Puh. 050 373 0920
jussi.lehtonen@vvary.fi

Tupa-yksikön ohjaajat
Puh. 050 311 2280

Tupa-yksikön yököt
Puh. 050 556 6411

Tupa-yksikön sairaanhoitaja
Jenna Mäkinen
Puh. 050 337 2699

Tupa-yksikön lähiesihenkilö
Harri Eerikäinen
Puh. 050 468 8433

harri.eerikainen@vvary.fi

KOKEMA

– KOKEMUSASIANTUNTIJAT KOULUTTAJINA JA MENTOREINA

 

Tiimin esihenkilö
Carole Brady
Puh. 050 443 1063
carole.brady@vvary.fi

Mentori
Jenni Eronen
Puh. 050 407 9701
jenni.eronen@vvary.fi

Mentori
Jarmo Eronen
Puh. 044 768 5531
jarkka@vvary.fi

Mentori, Vepan vertaisohjaaja
Tii Judén
Puh. 050 553 3097
tii.juden@vvary.fi

Mentori, Vepan vertaisohjaaja
Tomi Nenonen
Puh. 050 364 9418
tomi.nenonen@vvary.fi

SUPERNOVAT

Naistenkartanon ja Vailla vakinaista asuntoa ry:n kolmevuotisessa yhteishankkeessa tuetaan päihdekulttuurissa, asunnottomana ja vankilassa elävien naisten hyvinvointia vertaistuen avulla sekä kouluttamalla ja tiedottamalla ammattilaisia.

Supernovat-hankkeen työntekijöiden toimipisteen käyntiosoite: Kalliolan setlementtitalo, 1 krs. Sturenkatu 11, 00510 Helsinki

Kokemusmentori
Riikka Tuomi
Puh. 050 407 9704
riikka.tuomi@naistenkartano.com

Kokemusmentori
Laura Bredin
Puh. 050 543 9920
laura.bredin@naistenkartano.com

Vt. projektipäällikkö
Tuutikki Ijäs
Puh. 050 504 4230
tuutikki.ijas@naistenkartano.fi

HALLITUS

Puheenjohtaja
Reijo Pipinen
reijopipinen@gmail.com
Puh. 044 737 1445

Jäsenet

Tuija Hartikka
Elina Pajula
Mika Välipirtti
Esa-Uusi-Kerttula
Kirsti Kangas
Jonna Köpilä
Kari Junnikkala